Zakup nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na długoterminowe inwestycje. Po pierwsze, właściciel lokalu posiada coś, co zostaje z nim praktycznie do końca życia (o ile oczywiście wszystko zgadza się pod kątem prawnym).
Po drugie, jest to stały przychód, który często spłaca się sam – np. gdy weźmiemy kredyt i zdecydujemy się na wynajem nieruchomości, czynsz pokrywa ratę.
Jeśli zdecydujesz się na najem krótkoterminowy, musisz wiedzieć, że nadal ciążą na tobie pewne obowiązki co do nieruchomości, a mimo że sama inwestycja jest bezpieczna, istnieją pewne ryzyka.
Jakie?
- możesz trafić na niechlujnych wynajmujących, którzy zniszczą twoje mieszkanie,
- ze względu na błędy w budowie, może dojść do uszkodzenia mienia lub zdrowia lokatorów,
- twoi lokatorzy mogą zalać sąsiada, lub nieruchomość może zostać zalana,
- inne zdarzenia losowe.
I o ile sama polisa ubezpieczeniowa nie jest obowiązkowa jak np. OC na samochód, to posiadanie dobrze dobranego ubezpieczenia, może uchronić cię przed poważnymi stratami i pozwolić spać spokojnie.
Czym jest najem krótkoterminowy
Opisane powyżej problemy oraz potrzeba zawarcia ubezpieczenia nie jest problemem, gdy wynajmujemy mieszkanie na rok. Co jednak jeśli np. turyści przyjadą na kilka dni i na tyle potrzebują lokalu?
W tym momencie wkraczamy w obszar ubezpieczeń tzw. najmu krótkoterminowego. Najem krótkoterminowy to nic innego jak wynajem mieszkania na kilka, kilkanaście dni, za pomocą różnych środków przekazu – np. Airbnb, OLX, czy zwykłego marketingu szeptanego. Różni się on nieznacznie od hoteli, ponieważ w przypadku hoteli mamy do czynienia z typowo branżą hotelarską, która wchodzi w zakres ubezpieczeń firmowych.
Co, jeśli osoba wynajmująca mieszkanie krótkoterminowo nie posiada działalności?
Tutaj pojawia się niestety pewien problem dotyczący przedmiotu najmu, czy jest umowa najmu mieszkania, jak wygląda krótkoterminowy wynajem mieszkań u danej osoby, najlepiej więc kierować się przezornością i ubezpieczyć mieszkanie od wszelkich szkód, a także dodać ochronę cywilną lokatorów – jako klauzulę dodatkową.
Dlaczego ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania jest ważne?
Niezależnie, czy wynajmujesz mieszkanie długoterminowo, czy krótkoterminowo, warto zadbać o porządne ubezpieczenie mieszkania, które będzie chroniło nieruchomość od różnych zdarzeń losowych. W końcu nawet gdyby mieszkanie stało puste, jego uszkodzenie oznacza dla ciebie stratę.
Mieszkanie możesz ubezpieczyć od:
- ognia i innych zdarzeń losowych. Najbardziej popularny typ ubezpieczenia, który chroni w razie takich wypadków jak pożar, trzęsienie ziemi, powódź i wszystko, co z przyczyn naturalnych i nieprzewidzianych może doprowadzić do uszkodzenia nieruchomości.
- kradzieży z włamaniem – jak sama nazwa wskazuje, twoje ruchomości (np. tv) są chronione przed kradzieżą.
Z punktu widzenia osoby wynajmującej mieszkanie, najważniejsze jednak będą klauzule dodatkowe. Tu często pojawiają się dodatkowe pytania i nieścisłości, ponieważ niektóre z nich chronią nie przed lokatorami, a osobami trzecimi. Najlepiej więc jeśli oprócz dobrej polisy ubezpieczeniowej zadbasz o rozbudowaną i dokładną umowę, która będzie chronić cię w razie nieprzyjemnych lokatorów.
Od czego jeszcze warto ubezpieczyć mieszkanie?
Jakie klauzule dodatkowe są przydatne?
- OC w życiu prywatnym. Ta umowa chroni w razie szkód, które powstały z twojej winy na mieniu lub zdrowiu osób trzecich. Dotyczy to np. zalania mieszkania sąsiada. Ta klauzula powinna być rozszerzona o OC najmującego. Dzięki temu, jeśli coś stanie się lokatorom podczas przebywania w twojej nieruchomości i powstanie szkoda z twojej winy, zostanie ona pokryta z ubezpieczenia, a nie z twojej kieszeni.
- Home Assistance, to świetne rozwiązanie, które gwarantuje pomoc specjalistów w nagłych sytuacjach np. hydraulika, elektryka czy ślusarza. Zamiast jechać samemu, wystarczy, że zgłosisz szkodę.
- stłuczenie przedmiotów szklanych – dotyczy wszelkich elementów ze szkła jak szyby, płyty indukcyjne, kabiny prysznicowe, a nawet panele fotowoltaiczne,
- pomoc prawna, to bardzo przydatna klauzula, która zapewni ci pomoc prawnika w spornych sytuacjach jak np. brak możliwości dogadania się z lokatorami, ale także nawet na etapie konsultacji umowy najmu krótkoterminowego,
- wandalizm i dewastacja. Przy tej umowie należy mieć świadomość, że dotyczy to nie twoich lokatorów.
Co w takim razie, jeśli lokatorzy postanowią zdewastować twoje mieszkanie? Tu pomogą zapisy w umowie i kaucja.
W przypadku wynajmu długoterminowego można w umowie (ofercie) zażądać wykupienia OC lokatora, natomiast ciężko wymagać tego od kilkudziesięciu osób, które przewijają się przez lokal w ciągu roku.
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?
Podczas ubezpieczania mieszkania, należy zwracać uwagę przede wszystkim na zakres oraz wszelkie wyłączenia. Co z tego, że składka będzie niska, jeśli w przypadku szkody otrzymasz niskie lub w ogóle nie otrzymasz odszkodowania?
Kieruj się tymi krokami:
- Wylicz dokładną wartość nieruchomości – zarówno murów, jak i ruchomości.
- Porównaj oferty ubezpieczenia, zwróć szczególną uwagę na wyłączenia.
- Dobierz potrzebne klauzule dodatkowe.
- Wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Prawda, że proste? W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który pomoże ci wybrać zakres i odpowie na wszelkie pytania.
OC najemcy i najmującego – niezbędne klauzule przy ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania
OC najemcy i OC najmującego to dwie klauzule, które potrafią wprowadzić w zakłopotanie. Kto jest najmującym, a kto najemcą w danym przypadku? Czy jest to obowiązkowe? Co w przypadku wynajmu krótkoterminowego? Postanowiłem opisać te dwie umowy dodatkowe, żeby pomóc ci zdecydować, czy warto zawrzeć je w swojej polisie. Niezależnie od formy, w jakiej wynajmujesz mieszkanie.
OC najemcy to rozszerzenie OC w życiu prywatnym, które pokrywa szkody wyrządzone na mieniu i zdrowiu osób trzecich, które użytkują twoje mieszkanie, a szkoda powstała z twojej winy. Może to być sytuacja, gdy np. błędnie zainstalujesz instalację w mieszkaniu, która uszkodzi mienie twojego lokatora. Takie ubezpieczenie chroni cię jako właściciela mieszkania przed roszczeniami.
OC najmującego działa dokładnie tak samo, ale ze strony właśnie lokatorów – jeśli wyrządzą szkodę na twoim mieniu, ale też mieniu osób trzecich np. sąsiada. W końcu, dlaczego ty masz tracić zniżki, skoro osoba, która wynajmuje od ciebie mieszkanie, zrobiła szkodę?
O ile to pierwsze ubezpieczenie warto mieć zawsze, tak jak już opisałem wyżej, ciężko przy najmie krótkoterminowym egzekwować od lokatorów osobną polisę. Jeśli posiadasz firmę, zabezpieczysz się przed szkodami polisą firmową i regulaminami. Jeśli nie posiadasz – twoja polisa oraz odpowiednie zapisy w umowie będą rozwiązaniem.
Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania zależy od wielu czynników:
- adresu,
- wartości mieszkania lub lokalu,
- piętra,
- miejscowości np. czy jest podatna na powodzie,
- ilości umów dodatkowych,
- wartości ruchomości.
Nie warto oszczędzać paru złotych na tańszej umowie, ponieważ często może się to wiązać z ograniczeniami lub kosztami np. udział własny w szkodzie. Polisa mieszkaniowa może kosztować średnio kilkaset zł na rok, co w porównaniu z możliwymi szkodami jest niewielkim wydatkiem.