Przy okazji artykułu o budowaniu portfela inwestycyjnego wspomniałem, że jednym z aktywów, które mogą w nim się znaleźć, (np. w ramach dywersyfikacji portfela) są inwestycje krótkoterminowe.
W tym artykule szczegółowo opowiem:
- czym są krótkoterminowe instrumenty inwestycyjne,
- czy takie inwestycje są bardziej ryzykowne niż długoterminowe,
- jak dywersyfikować portfel inwestycyjny ze składnikami krótkoterminowymi,,
- oraz jak budować cele inwestycyjne w oparciu o inwestycje krótkoterminowe.
Po tym artykule będziesz mieć większą wiedzę na temat inwestycji krótkoterminowych oraz co do nich zaliczamy.
Rodzaj inwestycji krótkoterminowych
Tak jak w przypadku różnych inwestycji, tak te krótkoterminowe podzielone są na różne rodzaje. Warunkiem, żeby zaliczyć inwestycję do krótkoterminowych, jest spełnienie jednego z warunków, takich jak:
- termin wymagalności krótszy niż 12 miesięcy,
- przeznaczenie do obrotu w ciągu najbliższego roku finansowego (wówczas termin wymagalności nie ma znaczenia).
Jakie mamy więc rodzaje inwestycji krótkoterminowych? Postanowiłem podzielić je na dwie główne kategorie.
Krótkoterminowe aktywa finansowe
Do krótkoterminowych aktywów finansowych zaliczamy:
- środki pieniężne, również w walucie obcej, na rachunku bankowym lub w kasie,
- dewizy, czyli papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego wystawiane w walutach obcych. Mogą to być np. krótkoterminowe należności, weksle, czeki, czeki podróżne. NIE są to waluty obcych państw. Nie należy mylić tego pojęcia z wartościami dewizowymi.
- odsetki naliczone od aktywów finansowych,
- lokaty,
- udziały i akcje,
- udzielone pożyczki,
- inne papiery wartościowe, takie jak obligacje krótkoterminowe, listy zastawne, bony komercyjne, certyfikaty inwestycyjne, skrypty dłużne i inne, które spełniają warunki inwestycji krótkoterminowej.
Inne inwestycje krótkoterminowe
Do innych inwestycji krótkoterminowych możemy zaliczyć wszelkie aktywa, które nie pasują do tych wyżej wymienionych np. udziałów czy akcji, ale nie stanowią zapasów lub inwestycji długoterminowych. Charakter tych aktywów pozwala na przekwalifikowanie z inwestycji krótkoterminowych na długoterminowe i odwrotnie.
Do takich inwestycji mogą należeć:
- dzieła sztuki - wartościowe obrazy, rzeźby, plakaty
- kosztowności - – historyczne, drogocenne przedmioty
- metale szlachetne, zapasy kruszcu - złoto, srebro, diamenty
- antyki - meble, przedmioty o wartości historycznej
- biżuteria - korony, naszyjniki, kolczyki, kolie, amulety, najczęściej z drogocennymi
- kolekcje o dużych wartościach
- hodowle nabyte w celach spekulacyjnych
- monety o wartości numizmatycznej
- wyroby medalierskie - odlewy, stemple
- cenne przedmioty użytkowe - przedmioty wydobywane przez archeologów, bardzo cenne dla historii i kultury
- starodruk - oryginalne zapisy wielkich dzieł sztuki lub dokumenty mające wartość historyczną
Tu również o tym, czy inwestycja jest krótko, czy długoterminowa decydują dwa czynniki wymienione wcześniej.
Inwestycje krótkoterminowe a długoterminowe
Jednym z pytań, które nasuwa się zapewne każdemu w tym momencie, jest - co wybrać? Czy lepsze będą inwestycje krótkoterminowe, czy długoterminowe?
Krótko porównując:
- inwestycje krótkoterminowe mogą wiązać się z większym ryzykiem. Zwłaszcza jeśli wybieramy ,,agresywne" aktywa jak na przykład akcje. Mogą jednak one zapewnić większy zwrot w krótszym czasie oraz pozwalają na większą płynność finansową. Z kolei inwestycje długoterminowe zazwyczaj są mniej ryzykowne a nastawione na stabilny wzrost. Pamiętaj jednak, że nie ma jednej zasady i gwarancji zysków ani w przypadku krótkich, ani długich instrumentów finansowych.
- inwestycje krótkoterminowe pozwalają na szybkie odzyskanie zainwestowanego kapitału i większą płynność oraz częstsze zmiany strategii gdzie inwestycje długoterminowe wymagają cierpliwości i gotowości do ,,zamrożenia" kapitału na dłuższy czas.
- na koniec, inwestycje krótkoterminowe wymagają większej częstotliwości zarządzania i bieżącego monitorowania. W przypadku długoterminowych dominuje model ,,kup i trzymaj".
Jakie są krótkoterminowe strategie inwestycyjne?
Strategia inwestycyjna sprowadza się w zasadzie do trzech ważnych punktów w procesie: kiedy otworzyć transakcję, jak nią zarządzać oraz kiedy zamknąć. W przypadku inwestycji krótkoterminowych niezbędna będzie odpowiednia analiza techniczna, zwłaszcza jeśli grasz na rynkach walutowych.
Podjęcie odpowiedniej strategii powinno być kierowane tak naprawdę twoim celem inwestycyjnym. Obejmuje także takie czynniki jak predyspozycje użytkownika, doświadczenie, umiejętności, wiedzę.
Przykładową strategią inwestycyjną jest zamykanie aktywnych transakcji na koniec sesji giełdowej, żeby uniknąć radykalnych zmian ceny.
Inna strategia tzw. daytrading to kupno i sprzedaż aktywów w tym samym dniu. Taka strategia pozwala wykorzystać niewielkie ruchy na giełdzie bez zostawiania otwartych pozycji na kolejne dni.
Może nie będzie to brzmiało zbyt tajemniczo ani specjalistycznie, ale pilnowanie kapitału oraz dywersyfikacja portfela również są elementami strategii inwestowania. Przykładowo, inwestycje w mniej ryzykowne aktywa, zaraz obok tych agresywnych, może pomóc Ci zmniejszyć ewentualne straty.
Pamiętaj, że im bardziej ryzykowny rynek lub strategia, tym większej samodyscypliny będą wymagać Twoje działania. Jeśli łatwo poddajesz się panice, nie możesz sobie pozwolić na duże straty lub zbyt szybko rzucasz wszystko na jedną kartę - lepiej zmniejsz udział inwestycji krótkoterminowych w portfelu inwestycyjnym.
Jak wybrać najlepsze inwestycje krótkoterminowe?
I tu ponownie, nie dam Ci jednej odpowiedzi w stylu ,,kupuj to, na pewno zyskasz i nic nie stracisz". Rynek finansowy jest na tyle dynamiczny, że nie da się określić takich cech, zwłaszcza w przypadku inwestycji krótkoterminowych.
Zdecydowanie najpopularniejsze są:
- rynki walutowe, czyli Forex,
- handel akcjami,
- handel kryptowalutami (chociaż obecnie kryptowaluty przechodzą niemałe problemy),
- handel obligacjami.
Każdy z tych instrumentów ma swoje wady i zalety, ale kluczem do sukcesu będą tu wspomniane wcześniej wiedza, samodyscyplina i przede wszystkim dywersyfikacja portfela.
Jeśli miałbym udzielić kilku rad początkującemu inwestorowi:
- przygotuj dobrą strategię inwestowania, niezależnie czy wybierasz inwestycje krótkoterminowe, czy długoterminowe,
- zadbaj o dobrą dywersyfikację portfela, żeby w razie spadków nie stracić całego majątku,
- inwestuj bezpieczną część swojego majątku, który w najgorszym razie utraty nie odbije się na Tobie czy Twojej rodzinie,
- zachowaj spokój i pogłębiaj nieustannie swoją wiedzę, śledź wiadomości oraz portale dla inwestorów.
Jeśli chcesz zacząć inwestować, ale potrzebujesz pomocy doświadczonego doradcy finansowego, skonsultuj się ze mną i porozmawiajmy.