fbpx
Wiara a ubezpieczenie na życie, co mają ze sobą wspólnego?

Autor: Rafał Sroka

21 września 2022

Wiara a ubezpieczenie na życie

Na pozór wydaje się, że wiara i ubezpieczenie mają ze sobą niewiele wspólnego, ponieważ jedna sprawa jest dość górnolotna, a druga dość przyziemna. Natomiast obie dotyczą jednego, ważnego tematu, a mianowicie naszej śmierci i tego, co zadzieje się po niej z nami i bliskimi, którzy na co dzień nas otaczają. Wiarę możemy mieć różną. Ateizm to też wiara w to, że Bóg nie istnieje. Inną wiarą jest buddyzm czy nasz regionalny katolicyzm. Po latach poszukiwań raczej jestem bliższy temu, w czym zostałem wychowany, pomimo pewnych kontrowersji, które ten temat nierzadko budzi. Jednak dziś nie o tym. W tym artykule chcę pokazać Ci, co mają wspólnego wiara i ubezpieczenia.

Wiara sama w sobie lub nasze podejście do wybranego nurtu mówią nam, czy kreują to, jak będziemy myśleć o tym, co się z nami stanie po śmierci. Prędzej czy później każdego z nas to czeka. Jeden będzie w niebie, inny może będzie kolejnym zwierzątkiem, jeszcze inny zniknie lub może stanie się częścią energii kosmosu. Niekiedy wiara może być również usprawiedliwieniem dla braku ubezpieczenia.

Wiara jako wymówka do ubezpieczenia na życie

Dla niektórych osób wiara jest świetną wymówką, żeby nie mieć żadnej formy ubezpieczenia, bo chroni ich Bóg, siła wyższa. Drugi argument? Co się będą martwić, jak już ich nie będzie lub będą w innym miejscu. Taką postawę prezentują niektóre osoby i wydaje im się, że są bezpieczne. Tymczasem niekoniecznie tak jest.

Ubezpieczenie na życie jako forma zabezpieczenia

Ubezpieczenie, zwłaszcza ubezpieczenie na życie, dotyczy tego, co zadzieje się z Tobą, ze mną, z każdym z nas z perspektywy finansowej po naszej śmierci. Nie mamy wpływu na to, co z nami będzie po śmierci, czy nasza wiara faktycznie się zrealizuje, bo jest wiarą, a nie wiedzą. Ubezpieczenie na wypadek śmierci dotyczy tematów tak pewnych, jak podatki. Jeżeli odejdziesz z tego świata, to pozostawisz po sobie jakieś zobowiązania, ludzi, na których Ci prawdopodobnie zależy. Ubezpieczenie pozwala Ci zdecydować, jak te sprawy ułożysz. Najlepiej zrób to w połączeniu z testamentem. O tym, jak napisać dobry testament może innym razem.

Dzięki ubezpieczeniu na życie zyskujesz pewność, że wszelkie kredyty, leasingi czy jakiekolwiek długi, które po sobie być możesz zostawić, będą spłacone i Twoja śmierć nie obciąży nikogo finansowo.

Druga sprawa, jeśli prowadzisz firmę, masz wspólników, to mogą oni zostać spłaceni, zwłaszcza jeśli ubezpieczycie się krzyżowo. Nie trzeba będzie prowadzić spółki razem z dziećmi czy rodzicami wspólnika. Więcej o tym przeczytasz w artykule -> Jak zabezpieczyć spółkę na wypadek śmierci wspólników?

Ubezpieczenie na życie wsparciem w realizacji celów

Kolejna sprawa to realizacja Twoich celów, która może niestety zostać nieprzewidzianie przerwana przez śmierć. Ubezpieczenie na życie zapewni gotówkę Twojej rodzinie i pozwoli kontynuować temat, który zacząłeś za życia. Czy będzie to:

  • opłacenie studiów,
  • zakup nieruchomości dla dzieci,
  • utrzymanie dotychczasowego stylu życia.

Jeżeli zabraknie Twojego dochodu, który może stanowi 50, 70 czy 100% wartości tego, co przynoszone jest do domu, a bliscy otrzymają środki z ubezpieczenia, mogą kupić aktywo, które będzie generować dochód pasywny po Twojej śmierci. Może to być nieruchomość, obligacje, akcje czy dywidendy. Rodzina może sama zdecydować.

Podsumowując, wiara może Ci pomóc w jakimś stopniu zaufać, że stanie się określona rzecz po Twojej śmierci. Ubezpieczenie daje Ci pewność, że rzeczy, które są dla Ciebie, dla Twojej rodziny ważne za życia, zostaną tak zarządzone, jakbyś sobie tego życzył. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć, jak to zrobić w tej konkretnej sytuacji, napisz, zadzwoń, chętnie pomogę.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Zakup nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na długoterminowe inwestycje. Po pierwsze, właściciel lokalu posiada coś, co zostaje z nim praktycznie do końca życia (o ile oczywiście wszystko zgadza się pod kątem prawnym). Po drugie, jest to...

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Kto za dziecka nie marzył o lamborghini, porsche, ferrari albo chociaż wielkim mustangiem? Z czasem jednak te marzenia zaczynały zderzać się z rzeczywistością — ceną samochodu oraz innymi wydatkami. Nie zmienia to faktu, że każdy kierowca chce, żeby jego pojazd był...