fbpx
Kim jest doradca finansowy?
Kim jest doradca finansowy

Autor: Rafał Sroka

9 czerwca 2022

Słyszałeś o doradcy finansowym, ale zastanawiasz się, w czym on właściwie pomaga i czy jest również dla Ciebie, jeśli nie jesteś osobą prowadzącą duże biznesy? Z tego artykułu dowiesz się, kim jest doradca finansowy i w jaki sposób może pomóc Ci lepiej zarządzać Twoim budżetem.

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to osoba, która potrafi spojrzeć szeroko, ale również odpowiednio głęboko na sprawy finansowe klienta, żeby dostrzec to, co dla niego na co dzień jest po prostu niezauważalne.

W teorii rozwoju osobistego nazywa się to nieuświadomioną niewiedzą, nieuświadomioną niekompetencją. Zazwyczaj wynika ona z braku doświadczenia czy edukacji w danym obszarze. Dlatego warto skorzystać z usługi doradcy finansowego, ponieważ doradca finansowy, tak jak ja, poświęcił swoje życie, by poznać rynki finansowe, produkty finansowe i to, jak ta wiedza koreluje z codziennym życiem klienta. Poprzez zagłębienie się w specyfikę rynku finansowego, doradca finansowy jest w stanie zauważyć rzeczy, których przeciętny klient, osoba, nie jest w stanie, ponieważ nie operuje w tych produktach, w tym środowisku.

Doradca finansowym, a zakup nieruchomości

Weźmy przykład zakupu nieruchomości. Dla większości osób zakup nieruchomości jest po prostu potrzebą znalezienia swojego miejsca do zamieszkania, miejsca na ziemi. Dla doradcy finansowego poza oczywistymi obszarami jak: sposób finansowania, zakupu nieruchomości (za gotówkę, czy na kredyt), pojawiają się ryzyka, których klient może nie zauważyć, mając na głowie tak wiele spraw jak: zaprojektowanie wnętrza, zakup wszystkich mebli czy innych elementów wykończenia domu lub mieszkania.

Prawdziwy doradca finansowy zobaczy ryzyka, jakie taka transakcja niesie ze sobą, bo zakup nieruchomości jest ogromnym obciążeniem dla budżetu. Ten budżet musi mieć regularny przepływ gotówki, tzw. płynność finansową. Zależy ona od zdolności zarabiania klienta. Jeśli przestanie on z jakiegoś powodu zarabiać, np. będzie to choroba, poważniejsza choroba, która wyłączy go z pracy, nie na miesiąc czy dwa tylko rok, dwa, trzy, a może resztę życia lub wypadek samochodowy, w którym odmówią posłuszeństwa ręce czy nogi płynność zostaje zaburzona.

Wskutek tego, jak skonstruowane są umowy kredytowe, klient po pewnym czasie, w którym spadną jego dochody, będzie miał zapytania z banku – „Co się dzieje? Dlaczego jest mniejszy dochód?”, a może – „dlaczego są opóźnienia w spłatach”? Jeżeli są opóźnienia, to później następuje:

  • wypowiedzenie umowy kredytowej,
  • sprzedaż nieruchomości,
  • żądanie natychmiastowej spłaty.

Żeby temu zapobiec, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie w postaci polisy na życie i zdrowie, która nie tylko spłaci kredyt, jeżeli mąż czy żona odejdą z tego świata, ale, co ważniejsze, zapewni pieniądze na opłacenie kredytu i leczenia w momencie, kiedy nie będziemy w stanie zarabiać.

Niestety takie umowy często nie są zawierane podczas podpisywania kredytu hipotecznego. Z reguły banki po prostu nie oferują, a klienci, widząc obciążenie kredytowe, decydują się na najtańszy możliwy produkt o bardzo ograniczonym zakresie bez ankiety medycznej. Często prowadzi to do rozczarowania i problemów finansowych później.

Doradca finansowy – jak pomaga planować przyszłość

Innym obszarem będzie spojrzenie w przyszłość. Dlatego, że doradca finansowy na co dzień funkcjonuje ze zdarzeniami, które zazwyczaj dzieją się raz, dwa razy w życiu. Jeżeli weźmiemy tutaj przykład emerytury, to większość z nas myśli – „a to coś, co zadzieje się za 10, 20 czy 30 lat”. Dziś wiemy, że emerytury obecnych 30 czy 40-latków będą o połowę niższe, niż są wypłacane obecnie.

Z moich wyliczeń wynika, że przeciętny Polak potrzebuje około miliona złotych zgromadzonych, żeby żyć na emeryturze na podobnym standardzie, jak dziś. (Przeczytaj również -> Jak oszczędzać pieniądze (nie tylko na emeryturę). Takich pieniędzy niestety nie da się zgromadzić w krótkim czasie. Trzeba przyłożyć się do tego z dużym wyprzedzeniem, dobrać odpowiednie produkty tak, aby osiągnąć cel. Na drodze do budowania emerytury znowu mogą pojawić się przeszkody w postaci wypadku, choroby, która sprawi, że naszych oszczędności nie będziemy przeznaczać na przyszłą konsumpcję, ale będziemy musieli je zużyć dzisiaj, żeby przeżyć. Jeżeli chcesz porozmawiać o tym, jak to zaplanować swoje finanse, zapraszam do kontaktu ze mną.

Kim jest doradca finansowy

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Kryptowaluty – kupować czy sprzedawać?

Kryptowaluty – kupować czy sprzedawać?

Kryptowaluty to temat cieszący się ostatnio zainteresowaniem zarówno moich klientów, jak i znajomych. Wiele osób, które zaczęły inwestować w kryptowaluty, zastanawia się, czy teraz jest dobry czas, by je kupować, czy może lepiej sprzedawać? Jeśli również zadajesz...

Jak inwestować? 3 metody największych guru inwestycji

Jak inwestować? 3 metody największych guru inwestycji

Im dłużej jestem na rynku inwestycji, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, że czasem nie warto wyważać otwartych drzwi. Podstawą mnożenia pieniędzy jest czas oraz umiejętność zarządzania ryzykiem, które w inwestycjach jest niezrealizowaniem zamierzeń. Albo nie...

Problemy osób chorych onkologicznie i ich rodzin

Problemy osób chorych onkologicznie i ich rodzin

Chorzy onkologicznie i ich rodziny borykają się często nie tylko z problemem ciężkiej choroby, bólem i cierpieniem, ale również wieloma innymi trudnościami z niej wynikającymi. Piszą o nich, chociażby w grupach na Facebooku. Przeczytaj i sprawdź, z czym muszą sobie...