fbpx
Jaka lokata jest najlepsza?

Autor: Rafał Sroka

18 sierpnia 2022

Jaka lokata jest najlepsza

Zastanawiasz się, czy lokata oszczędnościowa to dobry sposób lokowania pieniędzy w obecnych czasach? Jeśli tak, to jakie daje zyski i którą wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące oszczędzania i inwestowania znajdziesz w tym artykule. 

Lokaty oszczędnościowe to w ostatnim czasie bardzo korzystny sposób lokowania pieniędzy, choć przed 2022 rokiem zyski z nich raczej nie zachwycały. Lokaty bankowe płaciły w najlepszym wypadku 2-3%. Odkąd są podnoszone stopy procentowe, lokaty zaczynają być coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem i to z wielu powodów.

Oszczędzanie i inwestowanie to potrzebujesz wiedzieć!

Kiedy rozmawiam z moimi klientami o inwestowaniu czy oszczędzaniu, zawsze wspominam o bardzo ważnym elemencie podejścia do pieniędzy, czyli o tym, żeby dobrze ustawić piramidę oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. Powinna ona mieć fundament zbudowany z bezpieczeństwa, następnie płynności, a na samym końcu zwrotu. Niestety bardzo wielu klientów spogląda na tę sytuację odwrotnie. Najpierw patrzą na zysk, później na płynność, a na końcu na bezpieczeństwo. Długoterminowo może to działać w kierunku przeciwnym do zamierzonego. Jeśli pieniądze nie są lokowane w bezpieczny sposób, to możemy szybko je stracić. Wystarczy, że ktoś włamie nam się na konto bankowe lub skorzystamy z oferty firmy, która nie jest regulowana przez Komisję Nadzoru Finansowego itp.

To samo tyczy się płynności. Jeżeli pieniądze są lokowane w aktywa, które nie są płynne, to trudno je spieniężyć i wrócić do stanu gotówki bez utraty wartości. Jeśli pomyślisz o sprzedaży nieruchomości, z dnia na dzień raczej ciężko będzie to zrobić bez znaczącej obniżki ceny. I właśnie o to chodzi. Dlatego zwrot powinien być dopiero na samym końcu. Jeżeli pomyśleliśmy o bezpieczeństwie, o płynności, to na koncie powinien się znaleźć zwrot.

Czy lokata to dobra inwestycja?

Pytanie, które być może sobie zadajesz, brzmi – czy lokata to dziś dobra inwestycja? Obecnie lokaty oszczędnościowe dają bardzo dobry zwrot w stosunku do ryzyka, zapewniając dużą płynność, bo praktycznie z dnia na dzień możesz wyciągnąć z nich pieniądze. W najgorszym wypadku stracisz oprocentowanie. Też zależnie, czy podzielisz sobie lokatę, wybierzesz miesięczną, kwartalną, roczną czy kilkuletnią.

Jaką lokatę wybrać?

Klienci często pytają mnie, jaką lokatę wybrać? Gdzie powinni wpłacić swoje pieniądze, aby były bezpieczne? Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, trzeba pamiętać, że lokaty w banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na poziomie 100.000 Euro, czyli ponad 400 tysięcy złotych. Jeżeli dany bank upadłby, otrzymamy swoje środki może nie od razu, ale otrzymamy z powrotem.

Jeżeli mamy większe pieniądze, zawsze dobrze podzielić je między kilka banków. Jeżeli będzie to, powiedzmy 2 mln złotych, to lepiej rozbić tę kwotę na cztery czy pięć banków. Gdyby doszło do tzw. ryzyka systemowego, upadłaby cała bankowość w Polsce, to nasze pieniądze odzyskamy dzięki funduszom gwarancyjnym.

Drugim elementem jest to, że nie wszystkie lokaty pozwolą nam zasilić się w środki, które będą dla nas wystarczające. Co mam na myśli? W bankach są limity określające, że możemy na przykład wpłacić 10, 50, 100 czy 200 tysięcy. To jest drugie kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Poza oprocentowaniem, które płaci bank, jaką sumę możemy tam wpłacić.

Jak wybrać lokatę

Przejrzałem kilka porównywarek. Odwiedziłem strony banków z lokatami, które są obecnie najkorzystniejsze i wcale nie zaskoczył mnie fakt, że jak zwykle najwięcej oferują banki, o których w żargonie finansowym mówi się, że są głodne pieniędzy. Z jakiegoś powodu inne banki nie postrzegają ich aż tak pozytywnie i nie pożyczają im pieniędzy na atrakcyjnych warunkach, więc proszą swoich klientów, żeby wpłacali środki, aby później Ci mogli z zyskiem udzielać z nich kredytów.

Poniżej znajdziesz tabele, z których dowiesz się, który bank ile płaci, jaką sumę pozwala ulokować i na jaki okres. Wiem, że pośród niektórych wymienionych banków toczyły się różne sprawy i możesz myśleć – „czy powinienem tam wpłacić pieniądze?”. Natomiast, tak jak wspomniałem wcześniej do 100 tysięcy Euro, nie ma się czym martwić. Poza tym, jeśli włożysz pieniądze na dwa, trzy miesiące, to tym bardziej.

Klikając w link przejdziesz do ofert z aktualnymi promocjami.

Klikając w link przejdziesz do ofert z aktualnymi promocjami.

Lokaty w bankach a rządowe wsparcie

Pozytywnym zaskoczeniem w ostatnim czasie jest bardzo promocyjna oferta ze strony znaczących polskich banków posiadających wsparcie rządowe. Lokaty, które oferują, są bardzo płynne i są w stanie płacić naprawdę wysokie oprocentowanie, pomimo tego, że banki te mają pieniądze i nie potrzebują ich od konsumentów. Instytucje te wspierają program ograniczania środków w obiegu, aby przyspieszyć obniżanie inflacji. Jeżeli każdy z nas, zamiast wydawać pieniądze, zacznie oszczędzać, to będzie mniej pieniądza na rynku, a inflacja zmniejszy się.

Dzisiaj oszczędzając na lokacie bankowej, można nie tylko dobrze zarobić pod względem oprocentowania, ale również wspomóc cały proces obniżania inflacji w naszym kraju.

Zysk z lokaty vs inflacja

Być może pomyślisz sobie teraz, że to, co jest oferowane przez banki, w tym momencie niekoniecznie przebija inflację. Tę, o której słyszysz w mediach faktycznie. 15% może być wartością, która nie dorównuje nawet w połowie niektórym lokatom. Natomiast trzeba spojrzeć na tzw. inflację bazową, z której korzysta Narodowy Bank Polski przy wyznaczaniu stóp procentowych. Jest to inflacja, której koszt inflacyjny nie zawiera w sobie takich elementów jak paliwa czy żywność. Na to Bank Centralny nie ma wpływu. Gdy pomyślisz o swoim budżecie, niekoniecznie stanowi to 100% Twojego budżetu, więc inflacja realna będzie bliżej tej, w której odejmuje się wspomniane produkty. W ostatnim odczycie była na poziomie 8 czy 9%. Jeżeli masz lokatę na poziomie 7%, jesteś bardzo bliski tego, żeby Twoje pieniądze nie zostały nagryzane przez inflację. Więcej o inflacji przeczytasz w artykule -> Inflacja zjada Ci oszczędności i drenuje portfel – co zrobić?

Jeśli powyższe informacje tylko rozbudziły Twoje pytania, zachęcam do kontaktu ze mną. Chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości, a dodatkowo podpowiem, jak jeszcze inaczej można lokować środki w sposób bezpieczny, licząc na dwucyfrowy zwrot.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Zakup nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na długoterminowe inwestycje. Po pierwsze, właściciel lokalu posiada coś, co zostaje z nim praktycznie do końca życia (o ile oczywiście wszystko zgadza się pod kątem prawnym). Po drugie, jest to...

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Kto za dziecka nie marzył o lamborghini, porsche, ferrari albo chociaż wielkim mustangiem? Z czasem jednak te marzenia zaczynały zderzać się z rzeczywistością — ceną samochodu oraz innymi wydatkami. Nie zmienia to faktu, że każdy kierowca chce, żeby jego pojazd był...