fbpx
Jak zabezpieczyć spółkę na wypadek śmierci wspólników?

Autor: Rafał Sroka

31 sierpnia 2022

Jak zabezpieczyć spółkę na wypadek śmierci wspólnika

Jesteś współwłaścicielem spółki? Aby uniknąć kłopotów w sytuacji śmierci któregoś ze wspólników, potrzebujesz zabezpieczyć ją na taką ewentualność. Czy już to zrobiłeś? Jeśli nie o tym, jak zabezpieczyć ją najtaniej i najprościej, przeczytasz w tym artykule.

Życie pisze dla nas różne scenariusze i choć nie możemy ich przewidzieć, na niektóre z nich możemy się przygotować i zabezpieczyć. W przypadku spółki możemy zabezpieczyć ją jeszcze w trakcie jej trwania (inter vivos – napiszę o tym w osobnym artykule) oraz na okoliczność śmierci jednego ze wspólników. W tym artykule skupię się na rozwiązaniu mortis causa, czyli po śmierci. 

Dziedziczenie spółki w sytuacji śmierci jednego ze wspólników

Kluczowe wytyczne dotyczące dziedziczenia spółki w razie śmierci jednego ze wspólników dyktuje prawo. Jeżeli mamy dwóch czy trzech wspólników będących właścicielami spółki, w sytuacji, gdy jeden z nich umiera, wspólnikiem spółki staje się jego rodzina, czyli żona lub dzieci w zależności od tego, czy ją miał.

Wyobraź sobie sytuację, gdy w Twojej organizacji po śmierci jednego ze wspólników podejmując decyzję dotyczącą jej funkcjonowania, musisz brać pod uwagę zdanie żony wspólnika czy jego nieletnich dzieci lub iść do sądu rodzinnego. Z pewnością chcesz uniknąć takiej sytuacji, nawet jeżeli przez chwilę się nad tym zastanawiasz, to wierz mi, że tego nie chcesz. Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Odpowiedź poniżej.

Jakie zabezpieczenie na wypadek śmierci wspólników będzie najlepsze?

Aby uniknąć opisanej wyżej sytuacji, niezbędne są odpowiednie zapisy w statucie spółki mówiące o tym, co się dzieje w momencie śmierci jednego czy dwóch z nich. Ważne, aby spadkobiercy spółki byli spłaceni w części proporcjonalnej do wartości firmy, z góry wyznaczonej.

Najprostszą, najtańszą metodą zabezpieczenia siebie oraz spółki jest polisa na życie, a dokładnie ubezpieczeniowa polisa na życie dla wszystkich wspólników tzw. zabezpieczenie krzyżowe (każdy z współwłaścicieli spółki wykupuje sobie polisę na życie na określoną wartość). Załóżmy, że firma warta jest 3 mln, wówczas każdy z trzech wspólników kupuje ubezpieczenie na życie na milion złotych i uposaża wspólników. Dzięki temu mają oni pieniądze na spłatę spadkobierców, zakładając, że wcześniej zrobiono odpowiednie zapisy.

Warunki polisy zabezpieczającej spółkę na wypadek śmierci wspólników

Odpowiedni zapis we wspomnianym statucie firmy plus polisa na odpowiednich warunkach tworzą idealne rozwiązanie. Opisałem je tutaj w dużym skrócie, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • jak dobrze się zabezpieczyć,
  • jak dobrać warunki polisy,
  • jakie czynniki wpływają na jej zakres, wartość,

…i, czy w ogóle firma ubezpieczeniowa jest w stanie ubezpieczyć Ciebie i wspólników, zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również -> Ubezpieczenie dla kluczowych pracowników firmy.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie najmu krótkoterminowego – wszystko co musisz wiedzieć

Zakup nieruchomości pod wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na długoterminowe inwestycje. Po pierwsze, właściciel lokalu posiada coś, co zostaje z nim praktycznie do końca życia (o ile oczywiście wszystko zgadza się pod kątem prawnym). Po drugie, jest to...

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenia samochodu klasy premium – co musisz wiedzieć?

Kto za dziecka nie marzył o lamborghini, porsche, ferrari albo chociaż wielkim mustangiem? Z czasem jednak te marzenia zaczynały zderzać się z rzeczywistością — ceną samochodu oraz innymi wydatkami. Nie zmienia to faktu, że każdy kierowca chce, żeby jego pojazd był...