fbpx
Jak zabezpieczyć spółkę na wypadek śmierci wspólników?

Autor: Rafał Sroka

31 sierpnia 2022

Jak zabezpieczyć spółkę na wypadek śmierci wspólnika

Jesteś współwłaścicielem spółki? Aby uniknąć kłopotów w sytuacji śmierci któregoś ze wspólników, potrzebujesz zabezpieczyć ją na taką ewentualność. Czy już to zrobiłeś? Jeśli nie o tym, jak zabezpieczyć ją najtaniej i najprościej, przeczytasz w tym artykule.

Życie pisze dla nas różne scenariusze i choć nie możemy ich przewidzieć, na niektóre z nich możemy się przygotować i zabezpieczyć. W przypadku spółki możemy zabezpieczyć ją jeszcze w trakcie jej trwania (inter vivos – napiszę o tym w osobnym artykule) oraz na okoliczność śmierci jednego ze wspólników. W tym artykule skupię się na rozwiązaniu mortis causa, czyli po śmierci. 

Dziedziczenie spółki w sytuacji śmierci jednego ze wspólników

Kluczowe wytyczne dotyczące dziedziczenia spółki w razie śmierci jednego ze wspólników dyktuje prawo. Jeżeli mamy dwóch czy trzech wspólników będących właścicielami spółki, w sytuacji, gdy jeden z nich umiera, wspólnikiem spółki staje się jego rodzina, czyli żona lub dzieci w zależności od tego, czy ją miał.

Wyobraź sobie sytuację, gdy w Twojej organizacji po śmierci jednego ze wspólników podejmując decyzję dotyczącą jej funkcjonowania, musisz brać pod uwagę zdanie żony wspólnika czy jego nieletnich dzieci lub iść do sądu rodzinnego. Z pewnością chcesz uniknąć takiej sytuacji, nawet jeżeli przez chwilę się nad tym zastanawiasz, to wierz mi, że tego nie chcesz. Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Odpowiedź poniżej.

Jakie zabezpieczenie na wypadek śmierci wspólników będzie najlepsze?

Aby uniknąć opisanej wyżej sytuacji, niezbędne są odpowiednie zapisy w statucie spółki mówiące o tym, co się dzieje w momencie śmierci jednego czy dwóch z nich. Ważne, aby spadkobiercy spółki byli spłaceni w części proporcjonalnej do wartości firmy, z góry wyznaczonej.

Najprostszą, najtańszą metodą zabezpieczenia siebie oraz spółki jest polisa na życie, a dokładnie ubezpieczeniowa polisa na życie dla wszystkich wspólników tzw. zabezpieczenie krzyżowe (każdy z współwłaścicieli spółki wykupuje sobie polisę na życie na określoną wartość). Załóżmy, że firma warta jest 3 mln, wówczas każdy z trzech wspólników kupuje ubezpieczenie na życie na milion złotych i uposaża wspólników. Dzięki temu mają oni pieniądze na spłatę spadkobierców, zakładając, że wcześniej zrobiono odpowiednie zapisy.

Warunki polisy zabezpieczającej spółkę na wypadek śmierci wspólników

Odpowiedni zapis we wspomnianym statucie firmy plus polisa na odpowiednich warunkach tworzą idealne rozwiązanie. Opisałem je tutaj w dużym skrócie, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • jak dobrze się zabezpieczyć,
  • jak dobrać warunki polisy,
  • jakie czynniki wpływają na jej zakres, wartość,

…i, czy w ogóle firma ubezpieczeniowa jest w stanie ubezpieczyć Ciebie i wspólników, zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również -> Ubezpieczenie dla kluczowych pracowników firmy.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Wiara a ubezpieczenie na życie, co mają ze sobą wspólnego?

Wiara a ubezpieczenie na życie, co mają ze sobą wspólnego?

Na pozór wydaje się, że wiara i ubezpieczenie mają ze sobą niewiele wspólnego, ponieważ jedna sprawa jest dość górnolotna, a druga dość przyziemna. Natomiast obie dotyczą jednego, ważnego tematu, a mianowicie naszej śmierci i tego, co zadzieje się po niej z nami i...

Ile warte jest życie, czyli o sztuce jego wyceny

Ile warte jest życie, czyli o sztuce jego wyceny

Ludzkie życie jest bezcenne, ale wybierając polisę na życie, potrzebujemy je wycenić, by wiedzieć, na jaką kwotę potrzebujmy się ubezpieczyć, by zapewnić bezpieczną przyszłość bliskim na wypadek naszej śmierci. O tym, jak to zrobić i o czym pamiętać, piszę w tym...

Jak banki oszukiwały na giełdzie?

Jak banki oszukiwały na giełdzie?

Być może zaskoczę Cię, pisząc, że pewne oszustwa na giełdzie ze strony banków inwestycyjnych czy domów maklerskich były kiedyś codziennością, ponieważ nie uznawano ich za działania na szkodę klienta. Jeśli temat jest dla Ciebie ciekawy i chcesz dowiedzieć się, jakie...