fbpx
Jak działa ubezpieczenie na życie?

Autor: Rafał Sroka

11 lipca 2022

Ubezpieczenie na życie

Zastanawiasz się nad wykupieniem ubezpieczenia na życie, ale nie wiesz dokładnie, jak ono działa i czy na pewno go potrzebujesz? Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakiej sytuacji jest przydatne oraz, jakie daje korzyści.

Polisa ubezpieczeniowa na życie jest polisą od śmierci, od jej skutków finansowych. Sama w sobie jest produktem finansowym mającym za zadanie zneutralizować, zmniejszyć czy zmitygować konsekwencje, jakie śmierć danej osoby może mieć dla rodziny, najbliższych, przedsiębiorstwa.

Dla kogo ubezpieczenie na życie?

Wbrew pozorom ubezpieczenie na życie nie jest wyłącznie dla członków rodziny. Kluczowy pracownik, prezes też jest znaczący dla organizacji. Jego utrata, a później ewentualna wymiana na nowego pracownika, może trwać długo i przysporzyć firmie dużych strat finansowych.

W skrócie polisa ubezpieczeniowa na życie ma chronić Twoich najbliższych, osoby ważne w Twoim życiu biznesowym od tego, że któregoś dnia będziesz, jak każdy z nas, leżeć w trumnie. Często koszty samego pogrzebu, to najmniejszy problem, ponieważ nagła śmierć zostawia za sobą dużo spraw do rozwiązania w szybkim czasie. Są to na przykład kwestie:

  • kredytów,
  • leasingów,
  • wypłat dla pracowników.

Korzyści z ubezpieczenia na życie

Polisa na życie jest produktem, który gwarantuje najszybsze otrzymanie pieniędzy. Firma ubezpieczeniowa to jedyna, która przyjdzie z pieniędzmi, ponieważ firmy kredytowe, banki przyjdą po pieniądze. Nie będą patrzeć na to, czy je masz, czy nie, czy musisz wyprzedać majątek, czy po prostu będziesz znacząco obniżać swój styl życia, bo masz do spłaty zobowiązania, na które Cię już nie stać.

Śmierć małżonka, małżonki czy partnera biznesowego, jeżeli jest spowodowana długotrwałą chorobą, również może pozostawić po sobie ogromną dziurę budżetową, która została wywołana wyprzedawaniem majątku, drenowaniem oszczędności na jak najszybsze, najlepsze leczenie, które niestety nie zadziałało. W takiej sytuacji zostajesz z długami po leczeniu i bez osoby, która mogłaby generować dochody. I tutaj znowu polisa to jedyne narzędzie, które może Ci przynieść pieniądze w momencie, kiedy ich potrzebujesz.

Ubezpieczenie na życie, gdy dotyka Cię śmierć zawodowa

Polisa na życie jest narzędziem do zabezpieczania innych, ale też ma bardzo ważny element, który będzie służył zabezpieczeniu Ciebie – element ochronny, zdrowotny. Istnieje ryzyko, że któregoś dnia może doświadczysz nie śmierci jako takiej, a śmierci zawodowej i nie będziesz w stanie wykonywać swojej pracy. Jeżeli masz biznes, to doskonale wiesz, że gdy nie pracujesz, to nie zarabiasz. Jeśli pracujesz na etacie, to przez chwilę powspiera Cię pracodawca, ZUS, państwo. Później zostaniesz praktycznie w tej samej sytuacji. Ta śmierć dochodowa ma swoje źródło, zazwyczaj jest nim albo poważny wypadek prowadzący do tego, że oślepniesz, ogłuchniesz, wylądujesz na wózku inwalidzkim czy może jeszcze gorzej na łóżku odleżynowym i nie będziesz się w stanie w ogóle poruszać i trzeba będzie się Tobą zajmować.

To samo może się zadziać wskutek choroby. Już co czwarty Polak choruje na nowotwór, co piąty na niego umiera, a statystyki mówią, że będzie jeszcze gorzej. Kolejne na liście są choroby kardiologiczne typu zawał, a w dalszej kolejności choroby typu: udar, wylew, cukrzyca, stwardnienie rozsiane.

Obie sytuacje, czy to ciężki wypadek, czy poważna choroba doprowadzają do tego, że nie jesteśmy w stanie pracować i tym samym zarabiać. Leczenie jest długotrwałe, kosztowne, bardzo często prowadzi do długotrwałej niezdolności do pracy lub całkowitej i nieodwracalnej.

Polisa na życie może również Ciebie chronić od tych zdarzeń, które trafiają się częściej (złamania, skręcenia, oparzenia) i tu raczej jest pytanie, kiedy, a nie czy one nastąpią.

Pomyśl o polisie inaczej. Przede wszystkim w samej chorobie, nieważne, czy ona jest wywołana stanem zdrowia, czy wypadkiem, nie jest najgorsze to, że chorujemy, tylko najtrudniejsza jest diagnoza, która jest zazwyczaj kosztowna i leczenie. Obie te rzeczy potrzebują jak najszybszego zastosowania odpowiednich metod leczenia, konsultacji, operacji, żeby szybko wrócić do zdrowia i zapomnieć o tym, co miało miejsce, a w najgorszym wypadku przynajmniej nie odczuć tego finansowo.

Chcesz porozmawiać o ubezpieczeniu na życie? Zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również -> Po co mi ubezpieczenie, mam nieruchomości.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Czy prezes musi mieć ubezpieczenie na życie?

Czy prezes musi mieć ubezpieczenie na życie?

Najwyżej położona osoba w organizacji, zazwyczaj ma ubezpieczenie grupowe w swojej (wysokiej) kategorii. Może się ono wydawać, być tym, czego potrzebujesz najbardziej, co powinno Ci wystarczyć, tylko niekoniecznie tak jest. Dlaczego? Polisa, która jest polisą firmy,...

Co to jest fundusz inwestycyjny i czy warto w ogóle w niego inwestować?

Co to jest fundusz inwestycyjny i czy warto w ogóle w niego inwestować?

Fundusze inwestycyjne cieszą się, mówiąc delikatnie, mieszaną opinią. Chociaż pewnie można spotkać więcej osób, które narzekałyby, że straciły pieniądze, inwestując w fundusze lub, że były opłaty, których nie zauważyli. Tymczasem do tego typu produktu, jak do każdego,...

Kim jest trader i na czym polega jego praca?

Kim jest trader i na czym polega jego praca?

Wielu moich klientów i znajomych pyta mnie o handel giełdowy oraz o to, czym zajmuje się trader, czyli osoba pracująca na giełdzie. Pomyślałem, że napiszę artykuł na ten temat, ponieważ sam przez 5 lat zajmowałem się nadzorem obrotu giełdowego tzw. Trade Surveillance,...