fbpx
Dlaczego fundusze obligacyjne spadają i nie dają Ci zarobić?

Autor: Rafał Sroka

27 maja 2022

Dlaczego fundusze obligacyjne spadają

To pytanie słyszę wielokrotnie od klientów, ale też doradców. Jak to możliwe, że przez ostatnie 10 lat, a może więcej, fundusze, które miały gwarantować zyski, nagle są na minusie? Śpieszę z wyjaśnieniem. To proste, jeśli zrozumie się, co jest składową funduszy obligacyjnych i co wpływa na cenę obligacji, ale po kolei.

Fundusz obligacyjny, jako fundusz, który powinien być stabilny pod względem wartości, jest taki, ponieważ w swoim składzie ma wyłącznie obligacje – krótko lub długoterminowe, rządowe, korporacyjne zależy od profilu ryzyka danego funduszu.

Czym są obligacje?

Może dla ułatwienia sprawy powiem, czym są obligacje. To dawanie pożyczki państwu lub firmie, która daną obligację wystawia. To potwierdzenie, dokument tego, że danej firmie czy państwu udzieliliśmy pożyczki w zamian za oprocentowanie, czyli kupon na każdą zakupioną obligację, za którą mamy dostawać określoną sumę pieniędzy.

Jeżeli kupiliśmy obligacje za 10.000 tysięcy złotych, która ma płacić nam 5% rocznie, to znaczy, że otrzymamy 500 zł z tejże obligacji.

Jak kształtują się ceny obligacji?

Kluczowa informacja odnośnie tego, jak kształtują się ceny obligacji. Wyobraź sobie, że cena obligacji jest ustalana 1 stycznia tego roku, na podstawie tego, ile wypłaca oprocentowania. Czyli powiedzmy obligacja, która płaci 1 stycznia tego roku 3% rocznie, jest nabywana za 1000 zł. Tyle kosztuje na rynku pierwotnym. Tyle wynosi Twój koszt jej zakupu, czyli powinna zapłacić Ci 30 zł oprocentowania tzw. kuponu rocznie. 1 lutego dzieje się coś, czego doświadczamy w tym roku już kilkukrotnie, czyli rosną stopy procentowe, co oznacza, że koszt pieniądza pożyczanego między bankami czy przez banki od Banku Narodowego rośnie. Tym samym rosną też oprocentowania na lokatach i obligacjach, które są wydawane po tej dacie, czyli teraz wyobraź sobie obligację, która została wypuszczona na rynek, wydrukowana, dostępna do kupienia 1 lutego, tylko że dzisiaj ona płaci już 4% i też kosztuje 1000 zł. Co jest ważne, kosztuje 1000 zł, płaci 4%, czyli na koniec roku dostaniesz 40 zł, a nie 30, jak w poprzednim przypadku.

Jak myślisz, ile teraz zapłaciłbyś za tą obligację ze stycznia, gdyby ktoś chciał Ci ją sprzedać? Też 1000 zł, czy mniej? No właśnie mniej, żeby wyrównać tę różnicę w zysku czy oprocentowaniu, które ma zamiar Ci płacić. Fundusz, który posiadał obligacje, te które płaciły 3% albo mniej, bo były starsze, dzisiaj musi wycenić ten fundusz jeszcze raz, uwzględniając to, że obligacje, które posiada, na rynku wtórnym są już tańsze, bo na rynku pierwotnym są obligacje, które płacą więcej.

Dlaczego fundusze obligacyjne spadają

Mam nadzieję, że teraz jest to wszystko jaśniejsze.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Finansowa Rafał Sroka

Powiązane artykuły

Kryptowaluty – kupować czy sprzedawać?

Kryptowaluty – kupować czy sprzedawać?

Kryptowaluty to temat cieszący się ostatnio zainteresowaniem zarówno moich klientów, jak i znajomych. Wiele osób, które zaczęły inwestować w kryptowaluty, zastanawia się, czy teraz jest dobry czas, by je kupować, czy może lepiej sprzedawać? Jeśli również zadajesz...

Jak inwestować? 3 metody największych guru inwestycji

Jak inwestować? 3 metody największych guru inwestycji

Im dłużej jestem na rynku inwestycji, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, że czasem nie warto wyważać otwartych drzwi. Podstawą mnożenia pieniędzy jest czas oraz umiejętność zarządzania ryzykiem, które w inwestycjach jest niezrealizowaniem zamierzeń. Albo nie...

Problemy osób chorych onkologicznie i ich rodzin

Problemy osób chorych onkologicznie i ich rodzin

Chorzy onkologicznie i ich rodziny borykają się często nie tylko z problemem ciężkiej choroby, bólem i cierpieniem, ale również wieloma innymi trudnościami z niej wynikającymi. Piszą o nich, chociażby w grupach na Facebooku. Przeczytaj i sprawdź, z czym muszą sobie...